
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 7 mm |
| Width | 7 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 32 |
| Height | 1.05 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | Parallel |
| Min Input Voltage | 2.475 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 7.5 mW |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Power Dissipation | 16 mW |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 12 |
| Input capacitance | 20 pF |
| Data Rate | 625 kbps |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Max Input Voltage | 2.525 V |
| Sampling Rate | 1.5 Msps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1.5 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Nominal Supply Current | 800 µA |
| Resolution | 1.5 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 70 dB |
| Differential Nonlinearity | -0.95 LSB |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tray |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Input Type | Differential, Pseudo-Differential, Single Ended |
| Interface Type(Data Interface) | Parallel |
| Core Architecture(core/core processor) | SAR |
| Reference Type | External, Internal |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.25 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Inputs | 4, 7, 8 |
Stock: 41
Distributors
pcbx
Unit Price$11.62553
Ext.Price$11.62553
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $11.62553 | $11.62553 |
| 10 | $9.25654 | $92.56540 |
| 25 | $8.87764 | $221.94100 |
| 50 | $8.51425 | $425.71250 |
| 100 | $8.16574 | $816.57400 |
| 300 | $7.83149 | $2349.44700 |
| 500 | $7.51097 | $3755.48500 |
